Czy wiesz, że w Witnicy mieści się oryginalne muzeum pod gołym niebem – Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji?
Formułę Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji wymyślił jako w pierwszej połowie lat 90 ówczesny prezes Towarzystwa Przyjaciół Witnicy – Zbigniew Czarnuch.
Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji to park tematyczny, w którym zebrano urządzenia i obiekty opisujące rozwój ludzkiej cywilizacji, od wynalazku koła, przez maszynę parową, aż do anteny radiowo – telewizyjnej. Na 7 hektarach ekspozycji zgromadzono blisko 60 obiektów i kolekcja stale się powiększa.
Zaskakują wykonane z metalu dziwaczne postaci diabłów, autentyczny drogowskaz z podobizną Turka, czy gigantycznych rozmiarów rower. Wiele ze zgromadzonych eksponatów wiąże się z Witnicą – to tutaj przecież wykonano elementy pierwszej pruskiej (i jednej z pierwszych na świecie) maszyny parowej, z miejscowej kuźni pochodzi też specjalne urządzenia do podnoszenia i podkuwania koni.
Park Drogowskazów dzieli się na cztery strefy:
- kultury drogi, gdzie znajdują się m.in. obiekty pobocza szos (w tym słupy milowe, znaki granic, drogowskazy itp.),
- refleksji, w granicach której zgromadzone zostały obiekty obrazujące skutki docierania wojen i zbrodniczych ideologii (np. instalacja „Exodus”),
- słupów milowych cywilizacji, w której zbierane są obiekty symbolizujące postęp techniki i jej docieranie tu w okresie Nowej Marchii i Brandenburgii (np. kamienie młyńskie, pierwsza niemiecka maszyna parowa, latarnie gazowe, parostatek, kolej itp.),
- fantazji – bo przecież droga kojarzy się także z marzeniami o dalekich podróżach. Umieszczane są tu np. tematyczne zbiory drogowskazów z osobliwymi nazwami polskich miejscowości.